Piar ne demektir?

Günümüzde daha da çok merak edilmeye başlanan piar ne demek ? Piar, Türk diline İngilizce olan “Public relations” ifadesinden geçmiştir. Türkçe karşılığı “Halkla İlişkiler” olan Public relations kısaltılarak PR şeklinde Türkiye’de kullanılmaya başlanınca bu PR’nin birleşik olarak ifadesi gerektiğinde de Piar ya da piyar şeklinde kullanılmaya başlanmıştır.

Piar ne demek?

Bir işletmenin, kurumun ya da örgütün bağlantı kurduğu ya da kurabileceği kimselerin anlayış, sempati ve desteğini elde etmek ve bunu devam ettirmek için yaptığı sürekli ve örgütlenmiş bir yönetim fonksiyonudur. Piar ne demek sorusunun ya da PR nedir sorusunun yanıtı budur. Piar ne demek diye sorulduğunda bunun temelinde ikna, retorik, algı kavramları yatan bir tanıtım çalışması olduğunun bilinmesi gerekir.

Türkiye’de yanlış bir algılama vardır. PR ile ile piar ya da piyarın farklı anlamlarda kullanılmasıdır. Aslında Bu üç kelimenin de kullanımı ortak olmalıdır. Piar ne demek sorusu sıklıkla sorulduğundan bu kelimenin gerçek anlamını açıklamaya çalıştık. Piar ne demek’ten ziyade Piar çalışması asıl merak edilendir. Burada da yine PR çalışması ya da piyar çalışması gibi ifadelerin kullanılması doğru olacaktır.

Piar çalışması ülkemizde yeni gelişen bir sektördür. Daha çok ünlü isimlerin ya da ünlü markaların daha önemsediği bir çalışma olan piar çalışmalarında asıl maksat firma ya da kişinin toplumda olumlu bir algı kazanmasıdır. Örnek olarak iki farklı diş macunu markası biliyorsunuz.

Piar ile reklam arasındaki fark nedir?

Televizyonlarda ve internet sitelerinde bu iki diş macunu markasının da reklamlarını benzer sıklıkla görüyorsunuz ve ikisi de çok fazla ilginizi çekmiyor. Markete gittiğinizde ikisinin de adını bildiğiniz halde özelliklerini öğrenmeye çalışarak karar veriyorsunuz. Bazen zamanınız yoksa herhangi birini alıp sepete atıyorsunuz. (Piar ne demek) İşte Piar çalışması burada devreye giriyor. Eğer bu markalardan birini sosyal sorumluluk projesinde görseydiniz kararınızı daha çabuk verebilirdiniz. Çünkü sosyal sorumluluk projesine katılan diş macunu markası sizde sempati oluşturmuş olacaktı ve ürünün içeriğine çok da dikkat etmeden o markanın ürününü satın alacaktınız. (Piar ne demek) Sosyal sorumluluk projeleri genellikle PR için yapılan bir eylemdir. Aslında böyle bir projenin markanın reklamı gibi gösterilememesinden dolayı, daha çok bu çalışmaları biz haberlerde ya da daha doğal mecralarda görürüz. Bu çalışmanın bir piar çalışması olduğunu bilmeyiz. Önemli olan kamuoyunda o markaya karşı bir sempati oluşturmak ve onlarla bir bağ kurmaktır. Bu yazımızda piar ne demek (PİAR ne demek) sorusunun yanıtını vermeye çalıştık.