Sosyal Medya Ajansı Nasıl Çalışır?

Bilgisayar, tablet, akıllı cep telefonu ve akıllı televizyonların yaygınlaşması ile birlikte internet kullanımı artıyor. Ülkemizde dahi 70 milyona yakın kişi her gün haber, eğlence, ekonomi, sağlık gibi sebeplerle internette geziniyor. Bunu fırsata çeviren şirketler, müşterilerinin tüketim alışkanlıklarını değiştirebiliyor. Sosyal hayattaki bu değişim, şirketleri sosyal medyada daha fazla aktif olmaya zorluyor. Bazı şirketler bunu kendi imkânları ile yapmaya çalışırken bazıları bunu sosyal medya ajansı tercih ediyor.

Dijital dünya firma kimliklerinin oluşmasını sağlıyor hem de rakiplerinin önüne geçme fırsatı sunuyor. Çünkü tek bir reklam ya da pazarlama stratejisi ile dijital âlemde milyonlarca kullanıcıya ulaşılabiliyor. Geleneksel stratejileri yerine internet reklamlarını tercih edenler, daha hızlı yol alıyor. Ayrıca firmalar dijital reklam ajansı vasıtasıyla müşterileriyle iletişim kurarak yakından ilgilenebiliyor.

Sosyal Medya Ajansı Ne İş Yapar?

İnternet kullanıcılarının %90’lık kısmı vaktini sosyal medya uygulamalarında geçiriyor. Daha çok eğlence amaçlı kullanılan bu platformlarda kullanıcıların yaşam tarzlarını değiştiren birçok bilgi ve öneriye de ulaşılabilir. Örneğin Facebook sayfaları üyelerini belirli bir ürüne çekebiliyor. Instagram ’da ise reklam ajansı ile çalışan fenomen hesaplar bir ürün ya da hizmete kitlesel bir talep oluşturabiliyor.

Sosyal Medya Ajansı Ne İş Yapar?
Sosyal Medya Ajansı Ne İş Yapar?

Sosyal medya ajansları; reklam ve pazarlama alanında sadece güncel sosyal ağlar üzerinde çalışırlar. Günümüzde Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest, Linkedin, Tiktok, Youtube, Tumblr  ya da Reddit gibi sosyal ağlar başı çekiyor. Dijital medya ajansı müşterilerinin tanıtımlarını bu ağlar üzerinde yayınlayarak onların daha büyük kitlelere hitap etmesini sağlıyor.

Reklam politikalarını yürütürken sosyal ağların arasındaki farkları bilmek ve ona göre ayrı stratejiler geliştirmek gerekiyor. Örneğin Facebook’da başarılı görülen bir taktik Instagram ‘da etkisiz kalabiliyor. Her uygulamanın paylaşım yapma zamanı, paylaşım dili ve içerik şekli değişebiliyor. Dijital medya ajansı, firmalar adına aşağıdaki işlemleri üsteleniyor.

 • Her bir platformda ayrı ayrı hesap açmak
 • Platformlara göre özelleştirilmiş içerikler hazırlamak
 • Paylaşımların yayın kriterlerini belirlemek
 • Hesapların ya da ürünlerin reklamını yapmak
 • Fenomen hesaplar ya da sayfalar ile anlaşmak
 • Çeşitli sosyal medya aktiviteleri düzenlemek
 • Sosyal sorumluluk projelerini takip etmek
 • Hazır mesaj şablonlarını oluşturmak
 • Takipçi sayısını arttırmak
Google Reklam Ajansı Nasıl Çalışır?
Google Reklam Ajansı Nasıl Çalışır?

Google Reklam Ajansı Nasıl Çalışır?

Google reklam ajansı, dijital reklam ajanslarının faaliyetlerinin bir kısmını yürütür. Sosyal medya hesapları kadar etkili olan diğer kısım internet sitelerindeki gösterimlerdir. Araştırma yapan, haber okuyan, eğlenceli videolar izleyen ya da blog okuyan kişilere ürün reklamının gösterilmesi yüzde yüz etkili bir yöntemdir.

Google’ın reklam tekniği olan Adwords, dünyada milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Adwords; firmanın reklamının belirli ücret karşılığında son tüketiciye gösterilmesidir. Bir internet kullanıcısının haber okurken karşısına çıkan ayakkabı reklamına tıklaması ve o ayakkabıyı satın alması, ayakkabı firmasının doğru bir Adwords politikası izlediğini göstermektedir. Çünkü hedef kitleye doğru zamanda doğru şekilde yaklaşılmıştır. Google reklam ajansı, Adwords yönetimi bakımından başarılıdır ve bütçenin en efektif şekilde kullanılmasını amaçlar. Bu doğrultuda aşağıdaki işlemleri yürütür:

 • Reklamı yapılacak ürünler ilgili anahtar sözcüklerin tespit edilmesi
 • Belirlenen kelimeler doğrultunda merak uyandıran içerik hazırlanması
 • Google Adwords eşleme tekniklerinden uygun olanın seçilmesi
 • Reklamın saatinin, konumunun ve dilinin seçilmesi
 • Adwords dönüşüm seçeneklerinden birisinin seçilmesi
 • Adwords bütçesinin tespiti ve Google işlemlerinin yürütülmesi

Reklam ajansı yerine kişisel imkanlar ile internet reklamına soyunmak pişmanlıkla sonuçlanmaktadır. Çünkü geleneksel reklam politikaları internet reklamlarında yanlış sonuçlar vermektedir. Hiç kampa gitmemiş bir kişiye çadır reklamını göstermek gibi geri dönüşü olmayan reklamlar reklam bütçesini zayi etmektedir.

AjansPR dijital medya ajansı olarak Google reklamları ve sosyal medya danışmanlığı hizmeti veriyoruz. Google reklamları konusunda deneyimli personellerimiz ile düşük rekabetli anahtar kelimeleri belirliyor ve reklamlar üzerinde çalışıyoruz. Reklamın ne zaman gösterilmesinin uygun olacağını ve hangi şehirlerde daha etkili sonuçlar doğuracağını raporlayıp Adwords eşleme tekniğini seçiyoruz. Sosyal platformlardaki değişiklikleri yakından takip eden dijital reklam ajansı olarak bunu müşterimiz için avantaja çeviriyoruz. İnternetin görünen yüzü olmak için sizleri de AjansPR’e bekliyoruz.