Tanıtım Filmi Nedir?

Tanıtım filmi, bir işletme, şirket ya da kuruluş için oluşturulmaktadır. Tanıtım filmlerinin tabanı genel olarak reklamdan ibaret olmaz. Teknolojinin bu denli gelişmiş olması internet üzerinde varlık gösteren şirketlerin arasındaki rekabeti de arttırmıştır. Böylesine bir rekabet oluşunca çeşitli firma ve şirketler kendilerini bir adım daha öne çıkarmak için tanıtım filmi yapmaya başlamışlardır. Tanıtım filminde satılan ürün veya verilen hizmet kısa ve etkili bir şekilde tanıtılır. Tanıtım filmleri, şirket ve firmalar tarafından ürün veya hizmetleri daha iyi tanıtmak için çekilir.

Tanıtım filmi çekilmesi için ilk önce bir senaryoya ihtiyaç duyulur. Firmalar bu senaryoyu ya çalışanlardan talep eder ya da çeşitli reklam ajanslarından. Tanıtım filmleri en etkili sunum çeşitlerindendir. Tanıtım filmleri sayesinde firmalar veya şirketler potansiyel kitleye daha kolay ve rahat bir şekilde ulaşabilmektedir. En büyük avantajı ise diğer reklam türlerine göre daha uygun fiyatlı olmasıdır. İnsanların internette ve sosyal medyada ne kadar çok zaman geçirdiği göz önüne alındığında firmaların neden tanıtım filmlerini seçtiklerini daha rahat anlayabiliyoruz.

Tanıtım Filmi Çekilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Tanıtım filmini çekecek olan ajans, firmanın neye ihtiyaç duyduğunu ve eksik yönlerini iyice gözlemleyip analiz etmelidir ki firma tanıtım filminden güzel bir verim alabilsin,
  • Filmin ürün veya hizmeti nasıl anlatacağı üzerine beyin fırtınası yapılmalıdır ve hemen ardından senaryo yazımına geçilmelidir,
  • Senaryo yazımında ise firmayı en iyi hangi cümleler tanımlıyor ise ona göre hareket edilmelidir,
  • Eğer tanıtım filmi açık bir yerde çekilecek ise hava durumuna bakılmadan harekete geçilmemeli, kapalı alanlar da çekilecek ise de ışık düzenine dikkat edilmelidir.
  • Film çekilirken gerekli olan malzemelerin eksiksiz olması çok önemlidir,
  • Film içinde kullanılacak efektler sahne geçişlerine göre ayarlanmalı ve efekt kullanımında aşırıya kaçılmamalıdır.
  • Çekilen filmin kalitesi en düşük HD kalitede olmalıdır, kimse kötü kalitede olan bir tanıtım filmini izlemek istemez,
  • Son olarak ise fiyat araştırmasının çok iyi yapılması gerekir. Piyasa fiyatların çok üstünde fiyat belirleyen ajanslar ile çalışılmamalı.

Ajan PR ile neler yapılabilir?

Ajans PR, firmaların kendini ulusal düzeyde tanınır hale getirmesine yardımcı olmaktadır. Bunun için detaylı hizmet teklifi isteyebilirsiniz. Kurumsal reklamcılığın yeni yolu Ajans PR hizmetlerinde görüşmek üzere.