Sosyal medya PR çalışması (Instagram PR çalışması)

Sosyal medya PR çalışması (Instagram PR çalışması)

Ünlü markalar ve tanınmış kişiler artık sosyal medya hesaplarının onaylanması için ulusal ajanslarda ve ulusal haber sitelerinde PR çalışması yaptırıyorlar. Bazılarına göre Instagram PR çalışması olarak ya da Facebook PR hizmeti olarak adlandırılan bu çalışmayı alanında etkili PR şirketleri veriyor. Profesyonel PR ajansları içinde yer alan Ajans PR sosyal medya PR çalışması hizmeti de veriyor.

Sosyal medya PR çalışması neden gerekli?
Sosyal medyada tanınmış ve bilinen bir hesap olmasına rağmen ulusal ajanslarda hiç bu hesap sahibi kişiden ya da markadan bahsedilmiyorsa burada bir gariplik var demektir. Eğer tanınmış biriyseniz ve instagram (Instagram PR çalışması), facebook, twitter, youtube hesaplarınızın onaylanmasını (verification account) talep ediyorsanız yani sosyal medya hesabınıza mavi tik almak istiyorsanız sadece hesabınızın popüler olması yeterli görülmüyor.

Instagram PR çalışması
Instagram PR çalışması

Aynı zamanda ulusal ajanslarda ve ulusal haber sitelerinde de sizden bahsediliyor olmalı ki, tanınmış biri olduğunuza instagram (Instagram PR çalışması), facebook, twitter ya da youtube yetkilileri de inansın ve hesabınızı onaylasın. Ajans PR olarak tam da bu konuda biz devreye giriyoruz. Sizin için önce kısa bir araştırma ardından da kişisel ya da işletme olarak vizyonunuza uygun PR hikayeleri yazıyoruz. Yazdığımız hikayeler çerçevesinde oluşturduğumuz bültenleri ulusal ajanslarda ve sitelerde yayınlayarak sosyal medya hesaplarınızın onaylanmasına yardımcı oluyoruz. Instagram PR çalışması konusunda son günlerde çok fazla talep almaya başlayınca bu konuda kısa bir bilgilendirme yazısı hazırlamaya karar verdik.

Instagram PR çalışması
Instagram PR çalışması

Instagram PR çalışması nerelerde yayınlanıyor?
Sosyal medya pr hizmeti (Instagram PR çalışması) verdiğimiz kanallar Türkiye’de ‘haber’ dendiğinde ilk akla gelen haber ajansları başta olmak üzere tüm otoriter haber siteleri. Türkiye’nin en etkili haber ajanslarından DHA (Demirören Haber Ajansı) ve İHA (İhlas Haber Ajansı) ile en tecrübeli internet medya organlarından Hürriyet, Milliyet, Akşam. Güneş, Posta, CNN Türk, Takvim, Haber7.com, Haber3.com, Haberler.com, Star.com.tr, Sondakika.com, Yenisafak.com, Mynet.com, Turkiyegazetesi.com.tr, Beyazgazete.com.tr, Tgrthaber.com.tr (Instagram PR çalışması) Gazeteduvar.com.tr, Timeturk.com, Memurlar.net gibi sitelerle çalışmaktayız. Dilerseniz televizyon kanallarında da haberlerinizi yayınlıyoruz. İşletmenize ya da ofisinize gelerek yaptığımız profesyonel haber çekimi TRT 1, TRT Haber, Star TV, Show TV, atv, Kanal D, Kanal 7, FOX TV, Beyaz TV, A Haber, CNN Türk. Haber Global, Habertürk, Halk TV, KRT Kültür, NTV, Tele1, TGRT Haber, TRT Haber, TV100, TVNET, Ulusal Kanal ve Ülke TV gibi ulusal televizyon kanallarına da servis edilmektedir. Instagram PR çalışması yaptırmak ya da Türkiye’nin sizi ya da markanızı tanımasını istiyorsanız Ajans PR ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

marka hikayesi nasıl yazılır

Markanızı Büyütmek için İş Hikâyesi Nasıl Kullanılır?

Marka hikâyesi olarak da ifade edilebilen iş hikâyesi son dönemde hayli merak edilen bir konu haline geldi. Firmanızın daha da büyümesi ve önemli bir marka hale gelmesi için yapmanız gerekenlerden biri de ilham veren iş hikâyeleri. Müşterilerinize işletmenizin neyle ilgili olduğunu gösteren iş hikâyelerinin faydasını öğrenince siz de iş hikâyelerinizi paylaşma gereği duyacaksınız. Şirketinizi nasıl ve neden kurduğunuzu anlamalarına yardımcı olur. Ve onlara şirketinizin güdüleri ve inançları hakkında biraz daha bilgi verir. Ama en iyi yanı, iyi bir hikâyedir. İnsanların hatırlayacağı bir şey sunmalısınız onlara. Dolayısıyla, markanızın hikâyesini paylaşmak, doğru şekilde tasarladığınız ve kullandığınız sürece müşterilerin işletmenizi hatırlamasını kolaylaştırabilir. Bu da ünlü bir marka olabilmek, insanların hatırında kalabilmek için yapmanız gereken bir çalışmadır.

Marka Hikâyesi Nedir?

Bir marka hikâyesi, bir şirketin gelişimini şirketin “kişiliğini” vurgulayacak şekilde anlatır. Örneğin, şirketinizin eğlenceli ve rahat olmasıyla tanınmasını istiyorsanız, hikâyenize biraz komiklik ya da ince bir mizah eklemeyi düşünmelisiniz.

Bir marka hikâyesinin pazarlama materyali olmadığını da bilmelisiniz. Hikâyeler pazarlama için değil, markanın unutulmaması için yapılan çalışmalardır. Bir reklam veya satış konuşması yazmıyorsunuz. Şirketiniz ile hedef kitlesi arasında güven oluşturmaya yardımcı olan özgün, kişiliğe dayalı bir hikâyedir bu.

Markanızı Büyütmek için İş Hikâyesi Nasıl Kullanılır?

Ne Tür Hikâye Anlatmak İstediğinize Karar Verin

Marka hikâyesi oluşturmadan önce bir hikâye türü seçmek önemlidir çünkü insanların markanıza bakışını ve markanızla ilişki kurma şeklini şekillendirmeye yardımcı olur. Örneğin, en dipten çıkarak yükselip zenginliğe uzanan hikâyeler genellikle popülerdir. Çünkü izleyicilere, şirketinizi kurmadan önce onlar gibi olduğunuzu gösterir. Sizinle daha kişisel bir düzeyde ilişki kurmalarına yardımcı olur. Dikkate alınacak diğer bazı hikâye türleri şunlardır:

 • Görev hikâyeleri, gezegeni kurtarmak için çalışan bir geri dönüşüm şirketi gibi, belirli bir misyona sahip şirketler için işe yarar.
 • Yeniden doğuş hikâyeleri, büyük zorlukların üstesinden gelen şirketler için sadece zirveye çıkmak için idealdir.
 • “Canavarı yenen” hikâyeler genellikle klasik mazlum hikâyelerdir, bu nedenle zirveye çıkmak için mücadele ettiyseniz iyi çalışırlar.
 • İşinizi seyahat ederken deneyimlediğiniz şeylerle dönüştürdüyseniz, bir yolculuk ve dönüş hikâyesi yazmayı düşünün
 • Marka hikâyenizi, insanların belirli konularla ilgilenmelerini sağlayan trajik bir hikâyeye dönüştürmeyi düşünün
 • Komedi yazmak, sıradan ve eğlenceli bir markayı hayata geçirmenin harika bir yoludur.

marka hikayesi nasıl yazılır

Şirketinizin Hikâyesinin Odaklandığından Emin Olun

Özgün, ilgi çekici bir hikaye yazmak önemlidir, ancak aynı zamanda net bir odağa sahip olması gerekir. Aksi takdirde, müşterilerinizin dikkatini hızla kaybedebilirsiniz. Bu yüzden yazmaya başlamadan önce, kendinize şu sorulardan bazılarını sorarak hikâyeniz için temel bir taslak oluşturun:

 • Sizinle veya şirketinizin kuruluş şekliyle ilgili ilginç olan nedir?
 • Şirketiniz hangi sorunları çözmeye çalışıyor?
 • Şirketiniz ne tür zorluklarla karşılaştı ve üstesinden geldi?
 • Hikâyedeki insanlar kimler ve neyi başarmaya çalışıyorlar?
 • Ne anlar yaşadın?
 • İşletmeniz nasıl gelişti?

marka hikayesi örnekleri

Şirket Hikâyenizi Doğru Kullanın

Öncelikle, hikâyenizi şirket web sitenizin Hakkında sayfasında göstermelisiniz çünkü bu, insanların bir işletme hakkında daha fazla bilgi edinmek istediklerinde ilk baktıkları yerlerden biridir. Sosyal medya gönderileri oluştururken hikayenizden ilham almanız da önemlidir. Örneğin, paçavradan zenginliğe uzanan bir hikâyeniz varsa, işletmenizin perde arkası fotoğraflarını, ilham verici alıntıların bulunduğu görüntüleri ve yeni yaşam tarzınızdan keyif aldığınızı gösteren özçekimleri Instagram akışınızda paylaşabilirsiniz.

Ayrıca, bir makale veya yayın için röportaj yaptığınız her seferinde şirketinizin hikâyesinin kısaltılmış bir versiyonunu paylaşmalısınız. Kısaltılmış hikâyenizi podcast’lerde, blogunuzda ve konuk blog gönderilerinde de paylaşabilirsiniz.

Marka hikâyenizi oluşturmak ve paylaşmak önemlidir. Marka hikâyelerinizi tüm kamuoyuna duyurabilmek için size yardımcı olacak firmalardan biri de NK Ajans ve Reklamcılık ‘tır. Ajans PR olarak hikayelerinizi hem yerel, hem ulusal hem de global alanda duyurabiliyoruz. Detaylar için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Etkili PR reklamları için 7 önemli strateji

Etkili PR reklamları için 7 önemli strateji

Şirketinizin ticari reklamlarından ideal sonuçlar göremiyorsanız, yaklaşımınızı yeniden düşünmenin zamanı gelmiş olabilir. Dünyada internet, pazarlama, üretim alanında sürekli gelişmeler yaşanıyor. Bu nedenle geçmişte işe yarayan şeyler her zaman mevcut zamanlar için doğru olmayabilir. Elbette, her şeye uyan tek bir işletme reklam stratejisi yoktur, bu nedenle benzersiz şirketiniz için neyin işe yaradığını gerçekten bulmak için farklı fikirlerin pazarlama stratejisine dâhil edilmesi gerekebilir. Aynı zamanda, bir sonraki reklam kampanyanızda çalışabilmeniz gereken genel stratejik bilgileri yani diğer reklamlar için de sizi bilgi sahibi yapacak ipuçları ve fikirler de vardır. İllaki bir profesyonel PR çalışmasına ya da PR hizmetine bağlı kalmayarak, kendi markanızı, kendiniz de tanıtabilirsiniz. İşte bu konuda size nokta atışı bilgiler sunuyoruz bu yazımızda.

Hedeflerinizi Belirleyin

Şirketinizi tanıtmanın ilk adımı, hedeflerinizi ana hatlarıyla belirlemektir, böylece onlara ulaşmanın en iyi yolunu bulabilirsiniz. Örneğin, sosyal medyanızı takip ederek büyütmeyi umuyor musunuz? Yoksa yerel bölgelerdeki hedef kitlenizle daha fazla bağlantı kurmayı mı umuyorsunuz? Marka bilinirliğini artırmak mı yoksa satışları artırmak mı istiyorsunuz? Tam olarak neyi başarmayı umduğunuza karar verdiğinizde, bir oyun planı hazırlamak çok daha kolay hale gelir.

Hedef Kitlenizi Bulun

Artık bir vizyonunuz olduğuna göre, bunun bir parçası olacak insanları bulma zamanı. Bu çalışmaya standart bir müşterinizin profilini oluşturarak başlayabilirsiniz. Örneğin, spor salonu ekipmanı satıyorsanız, mantıklı olarak tipik müşterinizin ya bir spor salonuna sahip biri ya da evde egzersiz yapmak isteyen bir sporcu olduğunu var sayabilirsiniz. Temel bir müşteri profilini belirledikten sonra, daha derine inmenin ve yaş, cinsiyet, gelir ve konum gibi özellikleri göz önünde bulundurmanın zamanı geldi. Kime pazarlama yaptığınız hakkında genel bir fikriniz olduğunda, etkili pazarlama malzemeleri oluşturmak çok daha sezgisel hale gelir.

Markanızın Nasıl Görüntülendiğini Düşünün

Bir sonraki adım, şirketinizin markasını tarafsız bir bakış açısıyla incelemektir. Logonuzdan ve kurumsal renklerden sosyal medyada yayınladığınız içeriğe kadar markalamanın dikkate alınması gereken birçok yönü vardır. Amacınız, şirketinizi alanınızda otorite olarak kurmak olmalıdır. Nike, Puma ya da Adidas’ın çakması olarak kalmayı kimse hedeflemez. Bu yüzden amacınız alanında bilinen bir marka haline gelmek olmalı. Aynı spor salonu ekipmanı şirketi örneğini kullanarak, muhtemelen en son ekipmanı sunduğunuzu gösteren şık ve modern bir logo isteyeceksiniz. Ayrıca egzersizler ve fitness diyetleri gibi ilgili konuları kapsayan içerikler de yayınlayabilirsiniz.

Markanızın Nasıl Görüntülendiğini Düşünün

Şirketinizi markalaştırmak, onu pazarlamanın önemli bir parçasıdır, bu nedenle reklamınızı yeniden canlandırmadan önce markanızın imajını elden geçirmek isteyebilirsiniz. Yüksek kaliteli, profesyonel markalaşmanın gücünü asla küçümsemeyin. Markanızı rayına oturtmanıza yardımcı olmak için grafik tasarımcılara, metin yazarlarına ve diğer profesyonellere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu konuda bizimle de irtibat kurabilirsiniz. İçerik tedariki ve kurumsal marka tasarımı konusunda size yardımcı olmaya çalışırız.

Reklam Kampanyalarınızı Test Edin ve İzleyin

Tam teşekküllü bir reklam kampanyasını test etmeden ve ilerlemesini takip etmeden taahhüt etmek istemezsiniz. Sosyal medyada bir gönderi yayınlayarak başlayabilir ve ardından önümüzdeki birkaç gün veya hafta boyunca analizleri kontrol edebilirsiniz. Reklam iyi sonuç verirse, daha fazla tanıtmakta kendinizi rahat hissedebilirsiniz. Bir sonuç çıkmazsa, yine de bütçenizin yalnızca küçük bir kısmını harcadınız, yani şimdi onu yenileyebilir veya tamamen iptal edebilirsiniz. Sosyal medya ve reklam platformları, görüntülemeleri ve dönüşümleri izlemeyi kolaylaştırır, bu nedenle bu araçlardan yararlanın. Yaptığınız reklam çalışmasının dönütlerini olumlu ya da olumsuz şekilde almak, önümüzdeki süreçte nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hususunda size yol gösterecektir.

Zamanlamanızı Düşünün

Hızlı hareket eden bir dünyada, zamanlama her şeydir. Bir restoran işletiyorsanız, akşamları kahvaltı menünüzün reklamını yapmazsınız, değil mi? Hedef kitlenizin reklamınızı görme olasılığının en yüksek olduğu zamanı ve yanı sıra en çok ne zaman yanıt vereceğini düşünün. Ofis malzemeleri satıyorsanız, ürünlerinizin reklamını ofis envanterini düşünmedikleri akşam yerine ofis yöneticilerinin siparişlerini verdikleri iş gününde yapmak mantıklıdır. Türkiye’de bayram arifesinde N11, Hepsiburada, Trendyol gibi online E-Ticaret mağazalarının son kozlarını oynadığına şahit oluruz. Yani bayram öncesinde etkin tüm reklam platformlarını bu mağazaların yoğun olarak kullandığını görürüz. Çünkü herkes alışverişe odaklanmıştır ve harcamalarını bile ayarlayıp ne alacaklarını düşünmektedir. Böyle bir zamanda verilen reklamdan dönüşlerin azami düzeyde olacağını unutmayın. Reklamlarınızı hazır olur olmaz dünyaya yaymak cazip gelse de, haftalarca hatta aylarca uzakta olsa bile mümkün olan en iyi anı beklemeye çalışın. İlgili topluluğunuza, rekabete ve görüşlerinizi etkileyebilecek diğer faktörlere dikkat edin ve ardından zamanlama mantıklı olduğunda reklamınızı yayınlayın.

Profesyonel Yardım Alın

Küçük bir işletme ortamında, sahipler birçok şapka takma eğilimindedir. Bu, tüm bir pazarlama departmanının görevlerini kendi başınıza halletmeniz gerektiği anlamına gelmez. Özellikle aile şirketlerinde durum böyledir. Aile şirketine alınan bir akrabaya tüm işler yüklenmeye çalışılır. Reklam işlerine de onun bakması istenir, muhasebe işlerine de. Aile şirketinde müdürden daha yetkili, hiçbir vasfı olmayan bir aile üyesidir. Çalışanlara bu kişi karar verir ve sonuç hiç de iyi olmaz. Yetenekli bir fotoğraf editörü değilseniz, bir tane kiralayın. Profesyonel videolar oluşturamıyorsanız, yapabilecek birini bulun. Düşük kaliteli reklamlar yayınlamak daha ucuzdur, ancak aynı zamanda markanızı karartır ve nadiren başarılı sonuçlar verir. Reklam söz konusu olduğunda, kalite nicelikten daha iyidir.

Düşük Maliyetli Reklam Seçeneklerini Deneyin

Düşük Maliyetli Reklam Seçeneklerini Deneyin

Şirketinizin reklamını yapmak için çok büyük bir bütçeye ihtiyacınız yok. Elbette, reklam içeriği için ödeme yapmanız gerekebilir, ancak nasıl yapılacağını biliyorsanız, yine de şirketinizi ucuza tanıtabilirsiniz. Aşağıda, düşük maliyetli ticari reklam fırsatları için bazı harika seçenekler verilmiştir:

 • Sanayi ve ticaret fuarları
 • Konuşma görevleri
 • Topluluk olayları
 • Müşteri yönlendirmeleri
 • Online incelemeler
 • Ağızdan ağza reklam (memnun müşteriler olmalı)
 • Sosyal medya katılımı
 • El ilanları veya indirim kartları
 • Kartvizitler ya da kampanya kartları
 • Etkinliklerin düzenlenmesi
 • Müşteri sadakat programları
 • Postalar ya da e-postalar

Şirketiniz hakkında tutkuluysanız, bazen en iyi ticari pazarlama sadece oraya gitmek ve kelimeyi yaymaktır. Tüm dikkatinizi tek bir stratejiye odaklamak yerine, bir pazarlama karması yaklaşımı kullanın. Hedef kitlenizle online, yüz yüze ve somut reklam araçları aracılığıyla etkileşim kurun. Yarışmalar, çekilişler düzenleyin ve ücretsiz kuponlar verin. Hangi reklam kampanyalarının en iyi sonuçları verdiğine dikkat edin ve bunları yeni yollarla yeniden üretin. Hatalarınızdan ders alın ve başarılarınızı geliştirin.

En iyi PR ajansları

Reklamda ustalaşmak zaman alır. Şirketiniz için neyin işe yaradığını bulun ve bu yolda devam edin, ancak sadece bir reklama bağlı kalmayın. Pazarınıza, hedef topluluğunuza, rekabetinize ve değişen trendlere dikkat ettiğiniz sürece, reklamlarınızı alakalı ve etkili tutabilmelisiniz.

Reklam ve PR çalışmaları konusunda profesyonel destek almak için Ajans PR çalışanlarımızla irtibata geçebilirsiniz. Firmanız, markanız ya da işyeriniz ile ilgili genel amaçlarınız, yapmak istedikleriniz ve rakip firmalarla ilgili bize kısa bir bilgilendirmede bulunarak, markanız için en etkili PR ve reklam çalışması konusunda size bilgi vermemizi bekleyebilirsiniz.

PR uzmanı ne iş yapar

İyi bir PR uzmanında olması gereken vasıflar nelerdir?

PR hizmeti herkesin yapabileceği bir hizmet değildir. Alanında otoriter bir halkla ilişkiler uzmanında bulunması gereken özellikler nelerdir? PR uzmanı ne iş yapar sorusundan ziyade PR uzmanının özellikleri de irdelenmelidir. PR danışmanı alanında deneyimli ve tecrübeli olmanın dışında çalışmalar için de donanımlı olmalıdır. Ülkemizde henüz Halkla İlişkiler eğitimi ile PR çalışmasının entegrasyonu tam olarak anlaşılamamıştır. PR çalışması için seçilen uzmanın bu konuda donanımlı olması PR hizmeti sonuçlarının pozitif olması açısından çok çok önemlidir.

Firmaların olumlu kimlik algısı oluşturmaları piyasada kalabilmeleri ve müşteri devamlılığının sağlanması için hayati önem taşır. Halkla ilişkiler uzmanı ya da PR uzmanı olarak ifade edilen kişinin mesleğinin gerekliliklerini yerine getiriyor olmasının yanında öngörülerinin de önemi büyüktür. İyi bir PR uzmanı profesyonel bir PR hizmeti için hangi yetkinliklere sahip olmalı? Bu konuyu sizler için araştırdık. Kurumsal PR hizmeti için seçilen kişilerde öncelikle stratejik düşünce yapısına sahip olunması şartına bakılmalı. Bunun dışında hangi konularda PR uzmanının yetkinliği değerlendirilmeli sorusunun yanıtına birlikte göz atalım.

İyi bir PR uzmanında olması gereken vasıflar nelerdir?

Stratejik düşünce

PR çalışmasına başlanmadan önce stratejik planların göz önüne alınması ve doğru stratejilerle PR hizmetinin verilmesi önemlidir. Stratejisi olmayan bir PR çalışmasından elde edilecek başarı da yeteri olmayacağı gibi uzun vadede markaya olumsuz yansımaları da olacaktır. Bu yüzden PR uzmanının çalışmaya başlamadan önce yaratıcı bir perspektifle ileriye dönük bir strateji geliştirmesi gerekir.

Esneklik

PR uzmanı her konuda esnek bir yapıda olmalı. Yapılan yanlışlardan hemen dönerek doğru yola kanalize olabilmeli. Elastik bir düşünce PR uzmanının en önemli niteliklerinden biridir. Eğer çalışmanın başında olumsuz bir sonuçla karşılaştığında yeni stratejilere geçişte zorluk yaşıyorsa çalışmanın ilerlemesi daha da zorlaşacaktır.

Araştırmacı ve analiz yeteneği

Kurumsal yapıdaki şirketlerin ve markaların en dikkat ettiği niteliklerden biri de PR uzmanının konuyla ilgili araştırma yapabilmesi ve ardından analiz edebilecek bir yetkinliği gösterebilmesidir.

Büyük fotoğrafı görme

Son yıllarda çok kullanılan bu deyim aslında PR uzmanları için olmazsa olmazdır. Bir firma için daha önce yapılmış çalışmalar, rakiplerin çalışmaları ve aldıkları sonuçlarla olması gerekenler arasında bütüncül bir bakış açısıyla tüm konulara yukarıdan bakabilme PR uzmanının güzel bir PR hizmeti vermesi için çok önemlidir.

Yaratıcı düşünce

PR uzmanı yeniliklere açık ve yaratıcı bir düşünceye sahip olmalı. Rakiplerinin gittiği yoldan gitmek yerine, yeni ve yaratıcı fikirleri uygulayabilmelidir. Creative Thinking (Yaratıcı Düşünme) PR uzmanında olması gereken belki de en önemli özelliktir.

Girişkenlik

Kurumsal PR danışmanları girişken ve etkili iletişim becerilerine sahip kişilerdir. Hem yapılan hizmet ile ilgili sunum hem de hayata geçirilecek çalışmalarda girişken olması, PR uzmanının çalışmalarda başarılı olması için önemli kazanımlardır.

Sabırlı ve vakur olma

Uzman olarak nitelenebilecek PR danışmanlarının çalışma öncesinde ve sonrasında sabırlı olmaları, çalışma sırasında da organizasyondaki aksaklıklardan kaynaklı motive edici özelliği ile vakur bir duruşa sahip olması gerekir.

Zamanı etkili kullanma

PR uzmanı aceleci değildir. Bugünün işini yarına da bırakmaz. Çünkü kendisine verilen zamanı iyi kullanım zamanı iyi kullanma potansiyelini ortaya koymalıdır.

pr-çalışması-pr-uzmanı-özellikleri-NELER

Empatik düşünce

Kurumsal PR danışmanları empatik becerilere sahip olmalı. Kendilerini hem marka sahibinin hem de birlikte çalıştıkları ekip arkadaşlarının yerine koyarak düşünmeli. Bunun yanında hedef kitle ile de empati kurabilmesi onun, çalışmalardan başarı ile çıkabilmesi için önemli görülmektedir.

Detaylara odaklanma

Her uzman gibi PR uzmanı da detayları görebilmelidir. Bunun için de sadece bir beceriye değil, PR çalışmaları ile ilgili bilgi birikimine de sahip olmaları gerekir. Eğitimsiz PR çalışanlarının bu mesleği para kazanmaya odaklı yapması hem verimliliği hem de devamlılığı olumsuz etkiler.

Güvenilirlik

Ölçme ve değerlendirmenin önemli kavramlarından biri olan güvenirlilik, PR uzmanları için de hayati değerdedir. Eğer bir PR uzmanı güven vermiyorsa, onunla çalışması gereken kişiler ya da markalar bu ihtiyaçlarını başka bir PR uzmanından ya da PR şirketinden yana kullanacaklardır. Günümüzde en önemli görülen niteliklerden biri olan güven duygusu çok zor kazanılmasına rağmen çok kısa sürede ve bir anda kaybedilebilmektedir.  

Disiplineler arası çalışabilme

PR uzmanları sadece bir konuda yetkin olmamalı. Farklı disiplinler üzerine de bilgi sahibi olmalılar. Örneğin özel bir hastane için yapılan PR çalışmasında sağlık için gerekli bilgiye sahip olması, bir teknoloji firması için icra edilecek olan PR hizmeti için de teknolojik bilgilere sahip olmaları gerekir.

Eleştirel düşünebilme

Yaratıcı düşünce kadar önemli bir beceridir eleştirel bakabilmek. Bazı firmalar ya da markalar eleştirel düşüncelere açık olmasa da PR uzmanı, yapılan yanlışları da görebilmesi açısından eleştirel düşünceye sahip olmalıdır. Hataları görmekle kalmamalı, bu hatalardan kurtulmak için de çözüm yolları sunmalıdır.

Instagram mavi tik için haber yaptırma çalışması

Instagram mavi tik için haber yaptırma

Dünyada en çok rağbet gören sosyal medya platformu Instagram hesaplarının onaylanması ve mavi tik sahibi olabilmek için en önemli koşullardan biri “tanınmış kişi” ya da “bilindik marka” olduğunuzu ispatlamanız. Peki, bunu nasıl ispatlayabileceksiniz? Bu yazımızda Instagram mavi tik için haber yaptırma” yollarını inceleyelim. Instagram mavi tik ajansları aslında ne yapıyor ve hesabınızın onaylanması konusunda nasıl bir hizmet veriyor?

Bir Ajans PR kuruluşu olan mavitik.net’te  sizlerin sosyal medya hesap onayları için gerekli hizmetler konusunda bilgilenmesi için yeni yazılar yayınlanıyor. Detaylı bilgi için maviitik.net’i ziyaret edebilirsiniz. “Garantili mavi tik alma” konusunda ajans ya da kişilere ulaşmaya çalışanlar bu konuda yüksek bir oranda, kötü niyetli kişilerin eline düşüyor. Instagram onaylı hesap satın almak için arama yaparak buldukları kişilerle onaylı hesap satın alma konusunda anlaşma yapan ve ödeme yapanların neredeyse tümünün dolandırıldığına şahit olduk. 3-5 bin TL karşılığında size instagram mavi tikli hesap satacağını söyleyen kişilere itibar etmeyin. Çünkü bir hesaba mavi tik alabilmek için bile en az 10-15 bin TL harcamanız gerekebiliyor. 2020 yılı itibari ile instagram mavi tikli onaylı hesapların fiyatları 15-20 bin TL civarında.

Instagram mavi tik için haber yaptırma
Instagram mavi tik için haber yaptırma

Instagram mavi tik için haber yaptırma

Instagram hesabınızın mavi tik alabilmesi yani onaylı hesap olarak doğrulanması için en önemli ki koşulu sağlaması gerekir. Detaylı koşullar olsa da bir hesabın doğrulanması için temelde iki şart vardır. İlki instagram hesabınızın belli bir etkileşime, takipçi sayısına sahip olması gerekir. Takipçi sayısı mavi tik için önemli değil diyenler olacaktır. Ancak 30 bin altında takipçisi olan hesapların daha çok reddedildiğini gördük. Bu yüzden hesap onayı için takipçi sayısı önemsiz diyenlere kulak asmamak gerekir. Ayrıca hesabın etkileşimi yüksek olmalı. Profilde fazlaca paylaşım yapılmış olmalı. Beğeniler ve yorumlar bot hesaplardan değil de daha dikkate değer hesaplardan yapılmalı. Mavi tikli hesaplardan yapılan yorumlar hem hesap onayı hem de etkileşimi artırmada etkilidir.

Instagram hesap onayı için, mavi tikli hesap sahibi olabilmek için bir diğer şart da kişi ya da markaya ait ulusal ya da küresel basında haberleri olması. Yani sizin tanınmış bir kişi ya da marka olabilmenizi, sizin hakkınızda medyada çıkan haberlere göre değerlendirdiklerini unutmamalısınız. Eğer instagram mavi tik almak istiyorsanız Instagram mavi tik için haber yaptırmanız gerekir. Ajans PR ulusal ve uluslararası en otoriter haber ajanslarıyla çalışıyor. Google haberler sekmesinde sizinle ilgili arama yapıldığında burada sizinle ilgili özel haberler yapılmış olmalı. Instagram mavi tik için haber yaptırma fiyatları ile ilgili Ajans PR yetkilileri ile iletişim kurabilirsiniz.

Instagram mavi tik için haberleri nerelerde yapıyoruz?

En uygun fiyatlarla; bbc.com, thesun.com, Reuters.com Hürriyet.com.tr, Milliyet.com.tr, Cnnturk.com, Haberturk.com, Ensonhaber.com, Haber7, Aksam.com.tr, Sabah.com.tr, Gunes.com.tr, Takvim.com.tr, Tgrthaber.com.tr, Turkiyegazetesi.com.tr, Haberler.com, acunn.com, gazetevatan.com, sondakika.com, birgun.net, sozcu.com.tr, webtekno.com, webrazzi.com, shiftdelete.net, iha.com.tr, dha.com.tr, timeturk.com, karar.com, ortadogugazetesi.com ve daha birçok ulusal ve global haber sayfasında ya da haber sitesinde instagram için haberinizi yapalım.

Firmaların PR çalışmasında bülten yayınının önemi

Firmaların PR çalışmasında bülten yayınının önemi

Televizyonların daha geri planda kalması ile etkileşimli sosyal medyanın daha çok ve yoğun kullanılması firmaların PR (Public Relations – Halkla İlişkiler) tercihlerinde de farklılığa yol açtı. Profesyonel PR çalışması için yeterli bütçe ayıramayan firmaların en uygun yolla PR çalışmalarını ajanslarda bülten yayını şeklinde yaptıkları görülüyor.

Profesyonel hizmet ucuz bir hizmet olamaz. Bu yüzden eğer firmaların daha fazla olumlu kimlik algısı kazanması isteniyorsa profesyonel PR uzmanlarından yardım almalarını tavsiye ediyoruz. Sosyolojik, ekonomik ve psikolojik alanlarda da etkin firmalarla çalışan markaların ya da isimlerin, toplumun ihtiyaçlarını da ekonomik durumunu da dikkate alarak PR çalışması yapmaları, ortaya çıkacak olumlu algıyı bir o kadar daha yükseltecektir.

Profesyonel kurumsal PR çalışması

Sadece haber ajanslarında bülten yayınlamak (aa.com.tr AA bülten yayını, iha.com.tr İHA büten yayını ya da dha.com.tr DHA bülten yayını) bir PR çalışması olarak görülemez ancak önemsenmelidir. Bu çalışmalar daha çok ucuz PR çalışması ya da amatör reklam çalışması olarak nitelenebilir. Ajans PR olarak firmalara tavsiyemiz PR konusunda maddi çekingenliklerden uzak durmaları. PR bir markanın kuruluşundan bu güne kadar ortaya koyduğu tüm emeklerin artık toplum tarafından da bilinmesi ve olumlu bir algıyla bu marka ya da kişilere bakılması çalışmasıdır. Eğer yanlış PR çalışması yapılırsa tüm çabalar son bulabilir.

Profesyonel kurumsal PR çalışması

Son yıllarda yanlış PR ile satışları yüzde 80’e varan oranlarda düşen hayvansal ürün markasını hepiniz duymuşsunuzdur. Yanlış bir ajans haberi ile bir anda tepkilerin odağına oturan firmanın ne kadar prestij kaybı yaşadığını ve olumsuz bir kimlik algısına maruz kaldığını tahmin edebiliyor musunuz? Yaklaşık 50 yılı bulan firma geçmişi sadece bir haber ile yerle bir olabiliyor. Bu yüzden ajanslarda bülten yayını (İHA, Anadolu Ajansı haber servisi ya da DHA haber bülten servisi) o kadar da basit bir çalışma olarak görülmemeli. Tüm yönleri ile araştırılıp haber değerine ulaşan bilgilerin toplumla paylaşılması gerekir ki bu bir marka ya da firma için önemli bir reklam ve tanıtım olanağı anlamına gelir. Profesyonel kurumsal PR çalışması için Ajans PR yetkilileri ile temasa geçebilirsiniz.

instagram mavi tik için haber siteleri

PR çalışmaları için ulusal ve global haber siteleri ile ajanslar

Türkiye’nin ve dünyanın en önemli ulusal gazetelerinde ve televizyon kanallarında haberinizi yapıyoruz. Bülten yayını şeklinde ya da reklam verme olarak da nitelenebilecek çalışmalarımızın asıl maksadı PR çalışmalarına yönelik hizmetlerdir. Ulusal ve global sitelerde haber yayını maliyetleri hakkında bu yazımızda bilgi veremesek de hangi kanallar ve internet haber siteleri ile çalıştığımızı bilmeniz adına bu yazıyı yayınlıyoruz. Dünyanın en önemli haber ajansları ve yüzyılları bulan basın hayatlarında milyonlarca haberin yayınlandığı uluslararası haber kanalları ve televizyonlarda da haberlerinizi yayınlayabiliyoruz. PR çalışmalarının önemli bir aşamasını oluşturan haber yayınları için öncelikle ülkemizde faaliyet gösteren gazeteler ve haber sitelerine göz atmakta fayda var.

Hürriyet.com.tr’de haber yaptırmak

Hürriyet.com.tr’de haber yaptırmakTürkiye’de ulusal basının amiral gemisi olarak niteleniyor Hürriyet Gazetesi. Demirören grubu tarafından satın alındığında gazete tirajlarında ve internet sitesi hitlerinde bir nebze düşüş yaşansa da kısa sürede bu düşüşü telafi edip eski konumuna yerleşti. Hürriyet.com.tr’de haber yaptırmak tahmine edeceğiniz gibi Türkiye’de en pahalı yayınların başında geliyor. Eğer “burada haberiniz çıksın”, “Türkiye markamızı tanısın” diyorsanız bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Milliyet internet sitesinde haber bülteni yayın

Milliyet internet sitesinde haber bülteni yayınMilliyet Gazetesi de Türkiye’de basın yayın tarihinde en önemli organlardan biridir. Medya patronları arasında el değiştirse de Milliyet Gazetesi hala güven duyulan bir gazete. Milliyet.com.tr’de haberinizin olması, sizin gerçekten de önemli bir şahsiyet ya da, markanızın önemli bir marka olduğunu kanıtlar niteliktedir. Hürriyet ve Milliyet belli bir düzeyde olmayan kişiler ve markalarla ilgili haber yayınlamıyor. Bu da kaliteden ödün vermediklerini ispatlıyor denebilir.

Haber7.com’da tanıtım haberi yayınlatmak

Haber7.com’da tanıtım haberi yayınlatmakMuhafazakâr kullanıcıların en çok takip ettiği haber sitesi olarak gösterilen haber7.com’da da haberinizi yayınlayabiliriz. Haber7’de haber yaptırmak muadillerine göre biraz daha pahalı olsa da tanınırlık ve marka bilinirliliği açısından tercih edebileceğiniz bir mecra. Haber7.com’da reklam ve tanıtım hizmetleri ile PR çalışmaları hakkında daha detaylı bilgi almak için Ajans PR yetkilileri ile temasa geçebilirsiniz.

Sözcü Gazetesi internet sitesinde haberiniz olsun

Sözcü Gazetesi internet sitesinde haberiniz olsunMuhalif kesim için en önemli gazete ve internet yayın organı olarak kabul edilen sozcu.com.tr hit bakımından da Türkiye’nin en çok ziyaret edilen internet sitesi konumunda. Diğer rakiplerinden çok çok sonra yayın hayatına girmesine rağmen Uğur Dündar, Yılmaz Özdil, Bekir Coşkun gibi kalemlerin etkisi ile kısa sürede Türkiye’nin en çok okunan basın organı olan Sözcü Gazetesi ve soczu.com.tr’de bülten yayınlamak, PR çalışması yaptırmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

büyük sitelerde tanıtım yazısı bülten haberleri

iha.com.tr ve İHA’da (İhlas Haber Ajansı) haberiniz yayınlansın

iha.com.tr ve İHA’da (İhlas Haber Ajansı) haberiniz yayınlansınTürkiye’nin en büyük haber ajansı olan İhlas Haber Ajansı’nın 300’ü aşkın yerli ve yabancı abonesi bulunuyor. Burada yayınlanan haberler tüm abonelere de servis edildiğinden tüm Türkiye’nin gündemine gelebiliyor. Sadece iha.com.tr’de haberinizi yayınlayabileceğimiz gibi tüm abonelere de servis edebiliriz haberlerinizi. Dilerseniz İHA bülten yayını yanında İHA aracılığıyla televizyon kanallarına da haber servisinizi yapabiliyoruz. Sosyal medya hesapları instagram, twitter ve facebook hesap onayları için gerekli olan özellikle instagram mavi tik için haber siteleri arayışında olanlar için hem ajans haberleri hem de ulusal sitelerde haber yayınlarımız devam ediyor.

dha.com.tr ve DHA’da (Demirören Haber Ajansı) bülten yayını

dha.com.tr ve DHA’da (Demirören Haber Ajansı) bülten yayınıDoğan Haber Ajansı olarak kurulan DHA, Demirören grubu tarafından satın alınınca Demirören Haber Ajansı olarak faaliyet göstermeye başladı. Profesyonel haber ajansı olarak yayın hayatına devam eden DHA’da haberlerinizi yayınlayabiliyoruz. Ajans PR olarak Türkiye’nin en önemli 2 haber ajansı ile olan anlaşmamız sayesinde bizimle irtibat kurarak haberlerinizi tüm Türkiye’ye duyurabilirsiniz.

TGRTHaber’de haber yapılması

TGRTHaber’de haber yapılması

İhlas Grubu yayın organlarından TGRT haber (tgrthaber.com.tr) ve Türkiye Gazetesi’nde (turkiyegazetesi.com.tr) de haberlerinizi yayınlıyoruz. Google Haberler (Google News) sekmesinde de yayınlanan haberler ile dilerseniz sosyal medya hesaplarınızın onayını da gerçekleştirebilirsiniz.

Posta’da bülten haberleri yayını

Posta'da bülten haberleri yayınıTürkiye’nin uzun bir süre en çok okunan gazetesi unvanını elinde bulunduran Posta Gazetesi ve posta.com.tr sayfasında markanızın ya da sizin haberinizi yayınlayabiliriz. Hala Türkiye’de önemli bir kesim tarafından takip edilen Posta’da haberinizin çıkması için iletişim yollarımızı kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Akşam Gazetesi tanıtım haber yayını

Akşam Gazetesi tanıtım haber yayınıAkşam Gazetesi bir dönem Türkiye’de gündem belirleyen bir basın organıydı. Eski dönemlere göre etkisi azalmış olsa da aksam.com.tr hala Türkiye’de önemli bir ziyaretçi kitlesine sahip. Sizler de aksam.com.tr’de sizinle ilgili haberlerin yayınlanmasını isterseniz PR Uzmanı Necmettin Kar öncülüğünde kurulmuş olan Ajans PR yetkililerine ulaşabilirsiniz.

Yeni Akit Gazetesi tanıtım haberleri

Yeni Akit Gazetesi tanıtım haberleriTürkiye’de aşırı muhafazakâr kesimin dikkatle takip ettiği yayın organı olarak yıllardır kendi çizgisinde bir yayın anlayışı olan Yeni Akit Gazetesi internet sitesi yeniakit.com.tr Türkiye’nin en çok ziyaret edilen internet sayfaları arasında yer alıyor. Özellikle muhafazakâr kesimin ilgi alanında olan markaların tercih ettiği internet sitesi ile olan anlaşmamız sayesinde sizlerin de haberlerinizi bu mecrada yayınlayabiliyoruz. Tesettür ve muhafazakâr giyim gibi markaların önem verdiği yeniakit.com.tr’de haberinizin yer alması için iletişime geçebilirsiniz.

Acunn Medya’da PR haberleri

Acunn Medya’da PR haberleriTV8’i satın almasının ardından Türkiye’de en çok takip edilen kanallardan biri olan, haber yayın organı olarak da acunn.com’u geliştiren Acun Ilıcalı’nın özellikle yarışma programlarının etkisi ile Türkiye’nin en çok ziyaret edilen internet siteleri sıralamasında önemli bir yere gelen acunn.com magazin dünyası tarafından da takip ediliyor. Şarkıcılar, yönetmenler ve oyuncuların haberlerini yayınlamak için tercih ettikleri bir mecra olan acunn.com’da eğer haberiniz olsun isterseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Yenişafak Gazetesi’nde tanıtım yazısı ve haber yayını

Yenişafak Gazetesi’nde tanıtım yazısı ve haber yayınıMuhafazakâr kesim tarafından takip edilmesine rağmen Türkiye’de SEO açısından da en etkili site olarak da gösterilen yenisafak.com.tr’de sadece bülten yayını değil aynı zamanda dofollow link çıkılabilecek şekilde tanıtım yazılarınızı da yayınlıyoruz. Domain otoritesi ve sayfa otoritesi en etkili haber sitelerinden biri olan Yenişafak’ta tanıtım ya da haber servisi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Güneş Gazetesi’nde haber yaptırma nasıl olur

Güneş Gazetesi’nde haber yaptırma nasıl olurMagazin gündemini takip edenlerin özellikle takip ettiği Güneş Gazetesi astroloji ve magazin haberleri için tercih edilebilir. Son yıllarda siyasi ve ekonomik konularda da etkili olmaya başlayan gunes.com.tr’de yayınlanan haberleriniz Google haberler sayfasında yer alması bakımından dikkate değer görülebiliyor. Burada haberlerinizin yayınlanması için tek yapmanız gereken Ajans PR iletişim yollarını kullanarak bize ulaşmak olacaktır.

CNN Türk’te haber yayın fiyatları

CNN Türk'te haber yayın fiyatlarıUluslararası bir kanalın Türkiye şubesi olarak faaliyet yürüten CNN Türk televizyon kanalı olduğu kadar internet sitesi ile de gündem haberlerinin takip edildiği önemli bir sitedir. Doğan grubu bünyesinde faaliyete başlayan CNN Türk şu anda Demirören yayın grubunda yer alıyor. Dikkate değer ulusal bir haber sitesi olan CNN Türk internet sitesi cnnturk.com haberleri içinde Ajans PR müşterilerinin de haberleri yayınlanıyor. Siz de bizimle bağlantı kurarak CNN Türk haber sitesinde yer bulabilirsiniz.

Haberler.com’da haber yaptırma maliyeti

Haberler.com’da haber yaptırma maliyetiTürkiye’de “haberler” dendiğinde ilk akla gelen haber sitesi olan haberler.com hem ulusal anlamda hem de yerel haberler konusunda milyonlarca haberin aktif olarak kullanıcıların hizmetine sunulduğu bir önemli mecra olarak dikkat çekiyor. Sosyal medya hesap doğrulama için de önemli görülen haberler.com haberlerinde yer almak için hem haberler.com iki farklı seçenek sunuyor. Hem editorial haberler hem de advertorial haberler yayınlayabiliyoruz burada.

Habertürk TV’de haber yayını

Habertürk TV’de haber yayınıHabertürk TV kanalı olarak en çok takip edilen televizyon kanallarının başında geliyor. Turgay Ciner grubunda yer alan kanalın diğer kanallara göre kısmen bağımsız yayıncılık yaptığı algısı ile birçok farklı kesim tarafından izleniyor olması HaberTürk’ü bu zamanda önemli ve değerli kılıyor. Haberturk.com’da haber yaptırmak için kısa bir süre bülten yayınlarına ara veren kanal yönetimi, ajans haberlerinin sitede yayınlanması konusunda de seçici davranıyor. Habertürk ve Sabah Gazetesi (Sabah.com.tr) yerel haberler konusunda genellikle İHA, Anadolu Ajansı ya da DHA tarafından servis edilen haberleri tercih ediyor.

Sondakika.com’da bülten yayınlama

Sondakika.com’da bülten yayınlamaTürkiye’de “son dakika haberler” dendiğinde ilk akla gelen haber sitesi olan sondakika.com hem ulusal anlamda hem de yerel haberler konusunda milyonlarca haberin aktif olarak kullanıcıların hizmetine sunulduğu bir önemli mecra olarak dikkat çekiyor. Sosyal medya hesap doğrulama için de önemli görülen sondakika.com haberlerinde yer almak için hem sondakika.com iki farklı seçenek sunuyor. Hem editorial haberler hem de advertorial haberler yayınlayabiliyoruz burada. Haberler.com ile aynı yayın ekibi tarafından yönetilen sondakika.com’da bülten ve ADS içerik yayınları hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Star Gazetesi’nde bülten ne kadara yayınlanıyor?

Star Gazetesi’nde bülten ne kadara yayınlanıyor?Cem Uzan tarafından kurulan ancak daha sonra el değiştiren Star Gazetesi internet sitesinde haberinizin çıkması için tek yapmanız gereken burada haberinizin çıkmasına karar verip bizimle iletişim kurmak olacak.

Mynet.com’da tanıtım yazısı ya da haber bülteni

Mynet.com’da tanıtım yazısı ya da haber bülteniTürkiye’nin en eski sitelerinden biri mynet.com. Hem oyun hem mail hem de güncel haberler konusunda önemli bir platform olan Mynet, her geçen gün kendini daha da geliştiriyor. Burada sizin ya da firmanızın da haberlerinin yayınlanması hiç de fena olmaz. Çünkü Mynet, her haberi ya da markayı, firmayı gündemine almama konusunda çok titiz bir kurum. Bizimle irtibat kurarak Mynet haberler sayfasında yer bulabilirsiniz.

Karar Gazetesi’nde haber yayını

Karar Gazetesi’nde haber yayınıIlımlı muhalifler tarafından kurulan KARAR.com kısa sürede önemli bir kitleye hitap etmeye başladı. Hem muhalefet hem de iktidar kanadı tarafından okunan gazetenin internet sitesi karar.com da Türkiye’de en çok ziyaret edilen 30 haber kanalından biri olarak dikkat çekiyor. Burada tanıtım yazısı ya da bülten yayını olarak iki farklı çalışmamız bulunuyor. Bülten yayınları kısmen daha uygun fiyatlı olsa da tanıtım yazısı fiyatlarının biraz daha yüksek olduğu yorumları yapılıyor.

BirGün Gazetesi’nde reklam ve tanıtım

Sözcü’den sonra muhalif kesim tarafından en çok dikkate alınan gazete olması bakımından önemli bir basın yayın organı olan Birgün Gazetesi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarının da çok aktif bir biçimde kullanıldığı görülüyor. Birgün Gazetesi’nde haberinizin yer alması için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Cumhuriyet Gazetesi’nde haber yaptırma

Türkiye’nin en etkili, otoriter gazetelerinden biri olan Cumhuriyet Gazetesi yönetiminin değişmesinin ardından eski etkisini yitirse de hala SEO açısından en etkili sitelerden biri olarak kabul ediliyor. Cumhuriyet.com.tr sayfası hem arşiv olarak hem de güncel haber sayfaları olarak çok değerli bulunuyor.

Gazeteduvar’da reklam ve tanıtım

Gazeteduvar’da reklam ve tanıtımAktif ve eleştirel haberciliğin önemli temsilcilerinden biri de Gazete Duvar. Belli bir okur kitlesi olan gazeteduvar.com.tr hem haberler konusunda seçiciliği hem de okur kitlesi bakımından diğer sitelerden ve gazetelerden ayrılıyor. Gazeteduvar.com.tr sayfasında önemli görülen ve yayın kurulunca onaylanan marka, kişi ya da firma bültenlerini yayınlayabiliyoruz.

Takvim Gazetesi internet sitesinde haber yapılması

Takvim Gazetesi internet sitesinde haber yapılmasıDemirören grubu içinde yer alan Takvim Gazetesi internet sayfası takvim.com.tr ile yayın hayatını sürdürüyor. Ulusal gazeteler içinde kendine has bir kitlesi olan ve günlük ziyaretçisi bakımından hala dikkate değer bir kitleye hitap eden takvim.com.tr’de yayınlanan haberler Google ve Yahoo arama sonuç sayfalarında da yer alıyor.

Timetürk’te biyografi ya da bülten yayınlama

Timetürk'te biyografi ya da bülten yayınlamaHem İngilizce hem de Türkçe olarak yayın yapan timeturk.com milyonları geçen aylık ziyaretçi sayısı ile önemli bir internet sitesi. Instagram hesap onayları için yapılan yayınlarda dikkate alınan sitelerden biri olan timeturk.com’da haberinizin çıkmasını isterseniz AjansPR yetkililerine hemen ulaşabilirsiniz.

Ortadoğu Gazetesi’nde bülten yayını

Milliyetçi ve ülkücü kesimin önemle takip ettiği Ortadoğu Gazetesi’nin internet yayın organı ortadogugazetesi.com da Türkiye’de kaliteli bir haber sitesi. Özellikle SEO amaçlı tanıtım yazılarının da yayınlanabildiği sitede bülten yayınları da yapılmakta.

ulusal sitelerde haber fiyatları 2020

Türkgün Gazetesi’nde haber yayınlama

Ülkücü camianın ulusal çapta gazetesi olarak bilinen Türkgün Gazetesi henüz çok eski bir gazete olmadığından birçok kişi tarafından da bilinmiyor. Ancak ulusal haber sitelerinde haber konusunda tercih edilebilecek siteler arasında yer alıyor. Siz de turkgun.com sayfasında haberlerde yer almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Donanımhaber sayfasında tanıtım ve teknoloji haberi

Türkiye’nin en büyük forum siteleri içinde birinci sırada yer alan donanimhaber.com sayfasından hem backlink hem de haber bülteni yayınımız var. Özellikle teknoloji, sosyal medya ve internet konularında haberler için tercih edilebilecek önemli sitelerden biri donanımhaber forum ve blog sayfaları.

Webtekno haber bülteni yayını

Webtekno haber bülteni yayınıTeknoloji haberleri dendiğinde ilk akla gelen webtekno internet sitesi daha çok yeniliğe açık internet kullanıcılarının takip ettiği bir teknoloji haber sitesi olarak tanımlanabilir. Alanında tek olan sitede güncel teknoloji ve geleceğe yönelik gelişmeler ile ilgili yayınları bulabilirsiniz. Gündem haberlerinin daha çok bilişim ve teknik konularında yer aldığı sitede markalar ve kişilerin haberleri için uygun kategoriler de bulunuyor.

Webrazzi haber yayınlama fiyatı

Webrazzi haber yayınlama fiyatıAlanında en etkili siteler içinde belki de Türkiye’de en farklı site diyebileceğimiz webrazzi’de bülten yayınlamak gerçekten de çok külfetli. Hürriyet ve Milliyet’ten daha pahalı bir site olmasına rağmen webtekno ziyaretçi sayısı tahmin edilenden çok çok az. Böyle olmasına rağmen katı kuralları olan ve kendi alanı dışına çıkmayan site özellikle global markaların Türkiye’de en çok aradığı mecra. Bu yönüyle hit değil de kalite arayanlar için bulunmaz bir site webrazzi. Burada da PR bültenleri yayınlıyoruz. Fiyatlar için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

BBC internet sitesinde haber bülteni yayını

BBC internet sitesinde haber bülteni yayınıAjans PR olarak sadece ulusal çapta çalışmalar yapmıyoruz. Global pazarın öncüleri olan BBC gibi sitelerde de haberinizi yapabiliyoruz. Fiyatlar Euro üzerinden değerlendirildiğinden Türkiye’deki fiyatlara göre astronomik fiyatlar ödemeniz gerekiyor. Ancak uluslararası arenada isim yapmak, markalarınızı tanıtmak için bbc.com üzerinden yayınlayacağımız haberlerin fazlasıyla etkili olacağını söyleyebiliriz.

Reuters haber ajansında bülten yayını

Reuters haber ajansında bülten yayını1851 yılında Paul Julius Reuter tarafından Londra’da kurulan ajans dünyada önemli bir marka haline geldi. İngiltere merkezli küresel haber ajansı Reuters Türkiye’de sadece birkaç ajansla işbirliği içinde. Ajans PR olarak biz de Reuters üzerinden haberlerinizi yapabiliyoruz. reuters.com adresinde yayınlanacak haberlerinizle Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden haberinizi okuyanlar olacaktır.

The SUN Gazetesinde haber yayınlama

İngiltere merkezli bir diğer uluslararası haber sitesi The SUN 1964 yılında Londra’da kuruldu. Günlük 3 milyondan fazla asılan gazete, Avrupa’nın bile en etkili gazetelerinden biri. Ajans PR olarak The SUN internet sayfası thesun.co.uk’ta bültenlerinizi yayınlayabiliyoruz.

Daily Mirror haber bülteni yayını

Daily Mirror haber bülteni yayınıİngiltere’de 2 Kasım 1903 tarihinde Alfred Harmsworth tarafından kurulan Daily Mirror günlük gazete olarak yayın hayatına başlamıştı. Teknolojinin gelişmesine ayak uydurarak mirror.co.uk üzerinden online haber yayınına devam eden gazete Avrupa’da kayda değer bir kitle tarafından takip ediliyor.

The Times’ta global haber yayını

1785’te kurulup 1788 tarihinden itibaren The Times adını kullanan gazete bir Büyük Britanya gazetesidir. İngiltere’nin siyasi PR çalışmalarında önemli bir yayın organı olmasının yanında dünyanın ilk gazetelerinden biri oalrak gösterilen The Times John Witherow tarafından yayın hayatını sürdürüyor. Ajans PR global tanıtım ve PR çalışması isteyen müşterileri için The Times internet sitesi thetimes.co.uk üzerinden haberlerinizi dünyaya servis etmektedir.

 

 

Dijital pazarlama nasıl yapılır?

Dijital pazarlama nasıl yapılır?

Kurumsal şirketlerin hem gelirlerini arttırmak hem de daha çok toplumsal kitlelere ulaşmak amacıyla sanal ortamda geliştirdikleri yöntem dijital pazarlamadır. Dijital pazarlama nasıl yapılır sorusunun cevabı birçok şirket tarafından en çok merak edilen konular arasındadır.

Teknolojinin hızla ilerlemesi ile birlikte şirketler satışlarını sanal ortamdan da gerçekleştirmeye başlamıştır. Bir markanın veya firmanın sanal ortamdan gerçekleştirdiklerini, satışlara dijital pazarlama denilmektedir. Dijital pazarlama sayesinde insanlara istedikleri yerden alışveriş yapabilme imkanı sunulmaktadır ve insanlar sanal alışveriş yapmaya teşvik edilmektedir. Dijital pazarlama nasıl yapılır? Sorusunun cevabı ise bu pazarlama yöntemini gerçekleştirmek için bazı yollar izlenmesi gerekmektedir.

Dijital Pazarlama Yapmak İçin Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

Dijital pazarlama nasıl yapılır sorusunun ilk cevabı, insanların arama motorunda almak istedikleri ürün ile ilgili arama yaptıklarında sonuç sayfalarında üst sıralarda çıkmanız gerekmektedir. Tabi ki bunun ilk koşulu arama kriterlerine uygun bir web sayfasını optimize etmenizdir. Dijital pazarlama nasıl yapılır? Sorusuna verilecek ikinci cevap ise hedef kitlenizin taleplerini doğru analiz ederek, insanlara istekleri doğrusunda içerikler oluşturmaktır. Müşterileriniz sayfaya ulaştıklarında beklentilerini karşılaşabilmeniz çok önemlidir. Bu yöntemlerle potansiyel müşterilerinize ulaşmaya başlayacaksınız.

dijital-pazarlama-2020

Dijital Pazarlama Sosyal Medyada Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama nasıl yapılır sorusunun cevabında akla ilk gelen, sosyal medya platformları olmaktadır. İnsanların internet kullanımına yoğunlaştırdığı özellikle bugünlerde sosyal medya üzerinden firmalar hedef kitlelerine kolaylıkla ulaşabilmektedirler. Marka ve şirketler için sosyal medya en etkili pazarlama yöntemlerinden biridir. Sosyal medya sayesinde markalar ürün ve hizmetlerini etkili bir şekilde tanıtabilme ve satış yapabilme imkânına sahiptirler.

Google Adwords

Marka ve şirketler için en bilinen pazarlama yöntemleri arasında en etkili olanlardan bir tanesi de Google Adwords’dur.  Bu pazarlama yöntemi dijital pazarlama nasıl yapılır? Sorusuna büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. Bu uygulama tarafından sağlanan reklam araçlarını kullanarak satıcılar, etkili reklam kampanyaları oluşturarak potansiyel müşterilerine kolaylıkla ulaştırabilirler. Marka ve şirketler bu yöntem sayesinde çok daha büyük satış rakamlarına ulaşabilmektedirler. Reklam araçlarını kullanmak sadece satış için yeterli değildir. Reklam stratejilerinin planlı bir şekilde oluşturulması gerekmektedir.

dijital-pazarlama nedir

Google Haritalar

Google haritalar sayesinde sadece online satışlarda değil mağazalarınızın adreslerine kolaylıkla ulaşılabilmesini sağlayabilirsiniz.  Müşterilerinizin buraya yaptıkları yorumlar sayesinde diğer potansiyel müşterilerinize kendinizi tanıtmanız mümkündür. Google haritalarda, firmaların bulunması dijital pazarlamada önemli rol oynamaktadır.

Ajans PR Kurucusu Necmettin Kar: “PR için uymanız gereken altın kurallar”

Ajans PR Kurucusu Necmettin Kar: “PR için uymanız gereken altın kurallar”

Son yıllarda iyiden iyiye önem kazanan PR çalışmaları artık bir zaruret haline geldi. Reklamların yerini alan PR çalışmaları profesyonel olarak yapılmadığında, faydadan çok zarar getirebiliyor. Kurumsal PR danışmanı ve Ajans PR kurucusu Necmettin Kar, PR konusunda dikkat edilmesi gerekenleri ve kesinlikle yapılmaması gerekenleri izah etti.  Daha çok, kişilerin ya da markaların, uygun kanallar kullanılarak toplumda olumlu bir algı oluşturması için gerekli profesyonel çalışmaların tümü ya da doğal bir görünümle kamuoyunun gözü önüne çıkma stratejisi olarak da ifade edilebilecek olan PR (Public Relations) çalışmaları, sosyal medya kullanımının artması ile daha da önem kazandı. PR uzmanı Necmettin Kar, iyi bir PR çalışmasında olması ve olmaması gerekenleri maddeler halinde şöyle açıkladı.

Kitlenizi tanımlayın

pr-ajansları-2020

Doğru bir PR çalışmasında ilk dikkat edilmesi gereken konu, hedeflenen kitledir. Eğer bir çikolata markası için PR çalışması yapılacaksa öncelikle hedef kitlenin yaşlılar değil de çocuklar ya da gençler olduğu göz önüne alınmalı ve onların yaş ve düşüncelerine göre bir çalışma planlanmalıdır.

Kanal seçimine dikkat edin

profesyonel PR çalışmaları

PR için birçok kanal kullanılabilir. İnternet siteleri, sosyal mecralar, billboardlar, radyolar ya da televizyon kanalları. Ancak sizin için hangi kanal daha uygunsa, o kanalın tercih edilmesi gerekir. Hem geri dönüşler açısından, hem de daha ekonomik olacağından, uygun kanalın tercih edilmesi gerekir.

İlk PR çalışması çok önemli

PR çalışması

Bir marka ya da kişi için ilk PR çalışması hayati önemdedir. Bu çalışmayı bir binanın temellerine benzetebiliriz. Eğer sağlam bir temel atılmazsa, sonraki çalışmalar da, beklenen etkiyi göstermeyecektir. Örneğin bir sanatçının ilk çıkış parçası beğenilmediyse, kamuoyunda daha sonraki parçalarının da iyi olmayacağı algısı hâkim olabilir.

Kendi PR çalışmanızı kendiniz yapmayın

Kendi PR çalışmanızı kendiniz yapmayın

PR çalışmaları, kişi ya da markaların kendileri dışında yapılan bir algı çalışmadır. Örneğin bir reklam çalışmasında markaya ait ürünün iyi olduğu ve satın alınması gerektiği vurgulanırken, PR çalışmalarındaki asıl amaç, markanın toplumda olumlu bir algı kazanmasıdır. Bir doktorun televizyon kanalına çıkıp kendisi ve yaptıkları ile ilgili bilgi vermesi reklam ya da tanıtım olarak nitelenebilirken, sunucunun o doktorun olumlu bir niteliğini belirtmesi PR olarak ifade edilebilir. İzleyiciler, doktorun söylediklerine değil, sunucunun doktor hakkında söylediklerine daha çok inanırlar. Bu yüzden bütçeden çekinmeyip profesyonel PR ajansı ile yola çıkmalısınız.

Amatörlerden uzak durun

Profesyonel bir PR çalışması

Kalite her zaman pahalı olmasa da genellikle ucuz da değildir. Profesyonel bir PR çalışması önemli bir bütçe gerektirir. Ulusal ya da global bir marka haline gelmek isteyen firmaların, amatör çalışmalar yerine, alanında kendini kanıtlamış, uzman bir PR ajansından profesyonel PR hizmeti almaları elzemdir.

PR’ın iyisi-kötüsü olur

Reklam hakkında eskiden çok söylenen “Reklamın iyisi-kötüsü olmaz” sözü PR için geçerli bir söz değildir. Kötü bir PR çalışması ile olumsuz algılanmaya başlanan bir firmanın, bu menfi durumu müspet hale getirmek için yıllarca çalışma yapması gerekebilir. Hatta bu algıdan kurtulmak için birçok firmanın isim değişikliğine gittiği bilinmektedir.

Zeminde kalmayın

Profesyonel bir PR çalışması

PR çalışmalarında yanlış yapılan bir uygulama da, aynı sektörde bulunan markaların, daha çok tanınan marka ile algı oluşturma çabasıdır. Eğer kendi alanınızda isim yapmak gibi bir amacınız varsa, şekil-zemin ilişkisine dikkat etmeli, kendi markanızdan daha popüler olan marka ile birlikte anılmamalısınız. Yani zeminde kalmamalı, şekil olmalısınız.

Koşullanmalara dikkat edin

Ivan Pavlov’un yıllar önce dile getirdiği bitişiklik kuramına göre iki farklı uyarıcı arasında bir bağ kurulur. Eğer bir markanın reklam yüzü olarak seçilen kişi daha önce kamuoyunda olumsuz bir özelliği ile yer bulmuşsa, bu durum markada da olumsuz bir algının oluşmasına neden olur. Bu yüzden çalışma yapılacak kişiler, yerler, kanallar önemle seçilmelidir.

Kurumsal PR Uzmanı Necmettin Kar

piar-ne-demek-piar-nedir

Piar ne demektir?

Günümüzde daha da çok merak edilmeye başlanan piar ne demek ? Piar, Türk diline İngilizce olan “Public relations” ifadesinden geçmiştir. Türkçe karşılığı “Halkla İlişkiler” olan Public relations kısaltılarak PR şeklinde Türkiye’de kullanılmaya başlanınca bu PR’nin birleşik olarak ifadesi gerektiğinde de Piar ya da piyar şeklinde kullanılmaya başlanmıştır.

Piar ne demek?

Bir işletmenin, kurumun ya da örgütün bağlantı kurduğu ya da kurabileceği kimselerin anlayış, sempati ve desteğini elde etmek ve bunu devam ettirmek için yaptığı sürekli ve örgütlenmiş bir yönetim fonksiyonudur. Piar ne demek sorusunun ya da PR nedir sorusunun yanıtı budur. Piar ne demek diye sorulduğunda bunun temelinde ikna, retorik, algı kavramları yatan bir tanıtım çalışması olduğunun bilinmesi gerekir.

Türkiye’de yanlış bir algılama vardır. PR ile ile piar ya da piyarın farklı anlamlarda kullanılmasıdır. Aslında Bu üç kelimenin de kullanımı ortak olmalıdır. Piar ne demek sorusu sıklıkla sorulduğundan bu kelimenin gerçek anlamını açıklamaya çalıştık. Piar ne demek’ten ziyade Piar çalışması asıl merak edilendir. Burada da yine PR çalışması ya da piyar çalışması gibi ifadelerin kullanılması doğru olacaktır.

Piar çalışması ülkemizde yeni gelişen bir sektördür. Daha çok ünlü isimlerin ya da ünlü markaların daha önemsediği bir çalışma olan piar çalışmalarında asıl maksat firma ya da kişinin toplumda olumlu bir algı kazanmasıdır. Örnek olarak iki farklı diş macunu markası biliyorsunuz.

Piar ile reklam arasındaki fark nedir?

Televizyonlarda ve internet sitelerinde bu iki diş macunu markasının da reklamlarını benzer sıklıkla görüyorsunuz ve ikisi de çok fazla ilginizi çekmiyor. Markete gittiğinizde ikisinin de adını bildiğiniz halde özelliklerini öğrenmeye çalışarak karar veriyorsunuz. Bazen zamanınız yoksa herhangi birini alıp sepete atıyorsunuz. (Piar ne demek) İşte Piar çalışması burada devreye giriyor. Eğer bu markalardan birini sosyal sorumluluk projesinde görseydiniz kararınızı daha çabuk verebilirdiniz. Çünkü sosyal sorumluluk projesine katılan diş macunu markası sizde sempati oluşturmuş olacaktı ve ürünün içeriğine çok da dikkat etmeden o markanın ürününü satın alacaktınız. (Piar ne demek) Sosyal sorumluluk projeleri genellikle PR için yapılan bir eylemdir. Aslında böyle bir projenin markanın reklamı gibi gösterilememesinden dolayı, daha çok bu çalışmaları biz haberlerde ya da daha doğal mecralarda görürüz. Bu çalışmanın bir piar çalışması olduğunu bilmeyiz. Önemli olan kamuoyunda o markaya karşı bir sempati oluşturmak ve onlarla bir bağ kurmaktır. Bu yazımızda piar ne demek (PİAR ne demek) sorusunun yanıtını vermeye çalıştık.